Інтелектуальний розвиток дитини: з чого почати?

У вихованні та навчанні дітей, у становленні особистостей розвиток інтелекту відіграє одну з головних ролей. Як буде проявлятися індивідуальність малюка в майбутньому, образ його мислення залежить від того, наскільки грамотно підійшли батьки до розвитку інтелекту дитини в період формування особистісних якостей.

kid in a hat of the bachelor and the book. Concept of early education

Років 20-30 тому інтелектуальним здібностям приділяти увагу не поспішали. Життя було набагато спокійнішим. Сучасні діти, навпаки, живуть в епоху стрімкого розвитку нових технологій, оточені лавиною інформації різного походження. Раннє інтелектуальне виховання сьогодні не просто є корисним, а є необхідним для дитини, так як воно дозволяє їй орієнтуватися в незліченних інформаційних потоках, легше і швидше обробляти і запам’ятовувати інформацію, яка надходить.

На рівень інтелекту малюка впливає не генетика чи природні задатки, а ступінь задоволення дитячої допитливості. Інакше кажучи, фундамент закладають батьки в елементарному побутовому спілкуванні, відповідаючи на дитячі запитання, розмірковуючи разом з дитиною про дивовижні явища природи, пізнаючи навколишній світ. Для цього не потрібно вибудовувати спеціальну систему навчання. Батькам достатньо трохи більш відповідально поставитися до щоденного проведення часу з малюком.

Основою навчання в ранньому віці, незалежно від теми і предмета вивчення, є гра. Які ігри корисні для розвитку дитячого інтелекту?

 

  • Логічні задачки (хрестики-нулики, пазли, загадки, шашки, лабіринти та інші) Ці ігри змушують малюка мислити, поглиблюють математичні здібності, закріплюють вже набуті знання, навички.
  • На розвиток фантазії і творчих здібностей (чарівні і рольові ігри, придумування небилиць, цікавих історій, поезія, прикладне мистецтво, рукоділля).
  • Розвиток пам’яті (вивчення віршів, пісень, малювання по пам’яті, пошук відмінностей між картинками). Такі ігри одночасно з пам’яттю зміцнюють увагу.
  • Розвиток дрібної моторики рук (ігри з дрібними елементами, ліплення, малювання). Такі ігри впливають на формування мови, уяви, здатність класифікувати предмети, розвивають творчий потенціал.
  • Знайомство з навколишнім світом, природними і соціальними явищами, простими предметами побуту, людьми.

Енциклопедії та розумні книжки не здатні здійснити на дитячий інтелект такий вплив, який дитина може отримати за допомогою власної цікавості, пізнавального досвіду та експериментів.