Гінгівіт у вагітних: як лікувати?

Під час вагітності у жінок змінюється імунітет і гормональний фон, що є однією з причин стоматиту і запалення ясен під час вагітності або іншими словами гінгівіту. Дізнатися про симптоми, причини і безпечне лікування гінгівіту у вагітних можна в даній статті.

Pregnant woman at dentist before treatment

Причини гінгівіту у вагітних

Не секрет, що навіть попередньо здорові ясна, в період вагітності починають кровоточити і опухати pregnancy gingivitis. Чому ясна кровоточать і запалюються у вагітних жінок, особливо в другому і третьому триместрах? Які причини гінгівіту у вагітних жінок? Чому кровоточать ясна саме під час вагітності?

Основні причини появи гінгівіту у 60% жінок, які виношують дитину наступні:

 

  • Зниження щільності тканин ясен під впливом гормонів, що забезпечують стан вагітності.
  • Поява порожнин в яснах (гіпертрофія ясен), в яких при відсутності належної гігієни розмножуються патогенні мікроби.
  • Зниження імунітету під час вагітності сприяє зростанню патогенних зубних мікробів, що викликають запалення тканин ясен.
  • Нерегулярна гігієна порожнини рота створює умови для посиленого росту мікробів саме під час вагітності.

Симптоми гінгівіту у вагітних

Ознаки, що вказують на запальний процес в яснах у вагітних жінок, це в першу чергу кровоточивість і набряклість. У деяких випадках до цього додається свербіж і печіння. Початкові симптоми, які вказують на гінгівіт в період вагітності, з’являються в кінці першого триместру в районі 11-13 тижнів. Запалення і кровоточивість ясен під час вагітності розвиваються протягом 2-3 тижнів по наростаючій і якщо вчасно не почати лікування, можливі ускладнення, які призводять до зубного болю і гнійних процесів в глибоких тканинах ясен.

Найчастіше, в процесі вагітності стоматологи, які спеціалізуються на лікуванні ясен у вагітних жінок, спостерігають такі форми гінгівіту:

 

  • Гіпертрофічний гінгівіт у вагітних . Зазвичай він з’являється на 20-21 тижні, в основному близько до передніх зубів і премолярів. Відбувається розростання ясен, які сильно кровоточать при торканні і під час їжі. Виникають патологічні кишені, в яких накопичуються мікроби.
  • Катаральний гінгівіт у вагітних. Дана форма запального процесу тканин ясен у вагітних жінок, характеризується наявністю м’якого нальоту і залученням всіх ділянок порожнини рота, на верхній і нижній щелепах. З’являється чутливість зубів, і виражена кровоточивість ясен при найменшому торканні до них. Сверблячка і печіння, можливі при виникненні виразок, на початковому етапі.

Лікування гінгівіту у вагітних

Чим і як краще лікувати стоматит і гінгівіт під час вагітності?

Правильне лікування гінгівіту і стоматиту у жінок у стані вагітності має на увазі комплексний і етапний підхід. Причому дуже важливо дотримуватися послідовності лікувальних заходів щодо усунення запалення в яснах у вагітних пацієнток:

 

  • В першу чергу проводиться професійна гігієна порожнини рота. Вона включає в себе зняття зубного каменю і нальоту. У деяких випадках проводять ручне зняття зубних відкладень за допомогою спеціальних кюретів (скребків).
  • Полірування очищених зубів пастами.
  • Покриття ясен протизапальними гелями і мазями. На цьому етапі можливе використання екстрактів з лікарських трав і ягід.

Для підтримки тривалого протизапального ефекту у хворих яснах, стоматолог призначає терапевтичну протизапальну схему, яку при необхідності коригує раз в 2 тижні. Схема складається з послідовного чергування антисептичних полоскань і нанесення мазей і гелів, що містять поживні та захисні компоненти. Наприклад: полоскання ясен слабким розчином хлоргексидину і перекису водню, нанесення спеціального гелю , потім через 2-4 години знову полоскання відваром з кори дуба, а потім нанесення олії амаранту на ясна. Зміна компонентів схеми по лікуванню гінгівіту проходить з урахуванням стану вагітності і самопочуття майбутньої мами. У деяких випадках потрібна консультація з гінекологом.

Вагітній пацієнтці допомагають вибрати зубну пасту і щітку, скребки для очищення язика, іригатор порожнини рота і вітамінні комплекси для ополіскування і покриття ясен, що містять вітамін С.