Гідронефроз — захворювання виліковне

Гідронефроз — захворювання нирок, викликане серйозним порушенням відтоку сечової рідини. Причинами можуть бути спайки, перегини, атонія, звуження, фіброзні розростання сечоводів, аномальні судинні явища нирок, звуження каналу сечовипускання, камені в сечовому міхурі. Протоки, по яких виходить рідина, іноді стискаються збільшеними або аномально розташованими органами. Причина гідронефрозу у дітей — аномалії або недорозвиненість суочвих каналів.

glomerulo1Варто зазначити, якщо вас цікавить лапароскопічна операція, то рекомендуємо перейти за даним посиланням http://uroprof.com вже зараз.

Симптоми

Перебіг і симптоми гідронефрозу залежать від причини утруднення відтоку сечі, ступеня розвитку процесу, вродженої будови нирки. На перших етапах проблеми непомітні і виявляються при випадкових обстеженнях. З розвитком гідронефрозу можуть проявитися такі симптоми:

— ниючі болі в попереку з нападами колік;

— каламутна сеча містить гній, солі, іноді кров;

— повільність, слабкість, стомлюваність, безсоння;

— в підребер’ї промацується нирка, збільшена в розмірах;

— ниркова недостатність, в разі захворювання обох нирок.

Стадії гідронефрозу

Захворювання розвивається поступово. У деяких випадках на початковому етапі проходить без спеціалізованого лікування. Надалі потрібна допомога хірурга. Визначення стадії гідронефрозу є дуже важливим для з’ясування необхідності операцій.

Стадії:

 

  • 1 стадія. Балія трохи збільшена і деформована. Нирка працює практично без змін. У цій стадії сеча, накопичуючись, тисне на балію зсередини. Стінка балії завдяки пружності стримує натиск, але поступово розтягується.
  • 2 стадія. Балія розтягнута і стоншена, більше не може утримувати обсяг рідини. У підсумку вся маса починає тиснути на нирку, порушуючи її роботу. Ниркова тканина стоншується і атрофується.
  • 3 стадія. Нирка практично не працює.

Діагностика гідронефрозу

При підозрі на гідронефроз досліджуються аналізи крові і сечі, виконується УЗД нирок, розташованих поруч органів і сечового міхура. Потім потрібно уточнення причин захворювання. За допомогою рентгена можна побачити збільшену деформовану нирку, наявність каменів в ній і сечовому міхурі. При комп’ютерній томографії з контрастуванням з’ясовується ступінь розвитку процесу, можливість відновлення ниркової функції.

Природжений гідронефроз у дітей можна виявити вже на 15-му тижні розвитку під час УЗД плоду. Якщо захворювання проявилося пізніше, то всі дослідження починають з 4-5-го тижня народження, коли водообмін організму малюка вже налагодився.

Лікування гідронефрозу

Вибір методу і складність лікування залежать від серйозності стадії захворювання. З моменту постановки діагнозу пацієнт повинен спостерігатися медиками. Своєчасність операції не тільки збереже орган, а й відновить втрачені функції.

На першій стадії при відсутності хронічних симптомів гідронефрозу і каменів в нирках дорослим і дітям особливе лікування не призначається.

На другій стадії лікування гідронефрозу показана операція малотравматичним методом — лапароскопією. Пацієнту через малі проколи в черевній області вводять зонд з мініатюрною відеокамерою та маніпулятори — інструменти, які замінять руки хірурга. Спеціаліст, спостерігаючи в монітор за ходом операції, реконструює відтік сечі.

Природжений гідронефроз у дітей вимагає операції — пієлопластики. Хірург акуратно відсікає сечовід від балії і пришиває його до попередньо зробленого надрізу. Всередину нового каналу вставляється тоненька трубочка, що не дає судині зростися. Через деякий час її витягують. Після проведення пієлопластики в 95% випадків функції органів відновлюються.

На третій стадії, щоб уникнути інфекцій і розвитку пухлин потрібно робити лапароскопічне видалення нирки.