Гастроентеролог — вузький фахівець широкого профілю

Гастроентерологія — одна з найбільших областей в медицині, до неї відносяться всі захворювання, які так чи інакше зачіпають процес перетравлення їжі. З огляду на те, наскільки тісно травлення пов’язане з роботою інших органів, число можливих проблем дуже велике, і охопити їх усіх одному спеціалісту вкрай складно. Тому в гастроентерології нерідко виділяють більш вузькі спеціалізації — гепатолог, проктолог, абдомінальний хірург і т. д. 

vrach-gastroenterologЯк правило, якщо мова не йде про якусь екстрену ситуацію, до гастроентеролога хвора людина потрапляє не безпосередньо, а після первинного обстеження терапевтом. Терапевт призначає необхідні для початкової діагностики дослідження (УЗД органів черевної порожнини, фіброгастроскопію, загальний аналіз крові і т.д.), а за їх результатами направляє пацієнта на консультацію до вузького спеціаліста. Причини для звернення до гастроентеролога можуть бути найрізноманітніші. Так, наприклад, дуже часто приводом для звернення до лікаря стають скарги на симптоми, характерні для т.зв. кислотозалежних захворювань. Це в першу чергу гастрит, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, у розвитку яких важливу роль відіграє агресивна дія кислого шлункового соку на слизову оболонку стравоходу і шлунка. Найвідоміші симптоми цих захворювань — часта печія, відчуття печіння і важкість у ділянці шлунка, відрижка і нудота.

Практично так само часто пацієнтів до лікаря приводять симптоми і загострення холециститу і жовчнокам’яної хвороби, які розвиваються в результаті запалення стінки жовчного міхура і порушення обміну холестерину і білірубіну. Причому ці захворювання проявляються зазвичай раптово і дуже сильно: виникає гострий різкий біль в правому підребер’ї, що супроводжується нудотою, блювотою, а в деяких випадках — підвищенням температури.

Ще одна поширена гастроентерологічна проблема, це коліти — гострі і хронічні запалення товстого кишечника, що виникають в результаті інфекції або отруєння. В цьому випадку пацієнта зазвичай направляє на консультацію терапевт, на підставі скарг на гострий біль в області живота і/або порушення стільця (діарею), супроводжуються підвищенням температури тіла.

Планове відвідування гастроентеролога: коли і навіщо?

Профілактичне відвідування вузьких фахівців, до яких відноситься і гастроентеролог, зазвичай рекомендують проводити не рідше 1 разу кожні 12-18 місяців. Але первинною діагностикою захворювань шлунка і кишечника в більшості випадків займається лікар-терапевт, який оглядає пацієнта, аналізує скарги і призначає необхідний мінімум лабораторних досліджень. І якщо у самого пацієнта якихось причин для занепокоєння і неприємних симптомів немає, то такого профілактичного спостереження цілком достатньо.

Але з віком ризик виникнення деяких захворювань шлунка і кишечника суттєво збільшується, причому багато хто з них (наприклад неалкогольна жирова хвороба печінки) довгий час протікають непомітно. Тому починаючи з 30-35 років вкрай важливо не обмежуватися відвідуванням терапевта і обов’язково не менше 1 разу кожні 1,5-2 роки проходити обстеження і консультуватися з гастроентерологом.