ФГДС стравоходу, шлунка

Що таке ФГДС

Фіброгастродуоденоскопія — ФГДС — це спосіб дослідження стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки за допомогою гастроендоскопа — гнучкою трубки на волокнистої оптики.

Процедура фіброгастродуоденоскопії виконується як з діагностичною метою, так і для лікування. Детальніше можна дізнатись на сайті https://rodyna-medical.com.ua/project/fibrogastroduodenoskopiya-fgds-u-lvovi/.

У першому випадку мова йде про виявлення патологій різного характеру з боку досліджуваних органів: виразки, поліпи, новоутворення та інше. ФГДС — самий інформативний метод діагностики, так як лікар може безпосередньо побачити і оцінити стан слизової оболонки, локалізацію і характер змін, чого неможливо домогтися простими клінічними аналізами.

Лікувальна ФГДС

Виконується для видалення поліпів, зупинки внутрішньої кровотечі, вилучення чужорідних тіл.

Всупереч поширеній думці, ФГДС не супроводжується болями. Сучасні гнучкі прилади, на відміну від своїх жорстких і напівжорстких попередників, а також місцева анестезія зводять до мінімуму неприємні відчуття. Так, можливий якийсь психологічний дискомфорт і тимчасові фізичні незручності, пов’язані з ковтанням і переміщенням трубки, але вони короткочасні.

Підготовка до ФГДС

Як правило, особливої дієти перед ФГДС дотримуватися не потрібно. Однак, якщо пацієнт страждає запорами або метеоризмом, за 2-3 дні до дослідження рекомендується не вживати продукти, що підвищують газоутворення (чорний хліб, бобові, молоко, овочі).

Вечеряти напередодні ввечері рекомендується не пізніше 20 годин, а сама процедура ФГДС проводиться строго натщесерце. Не можна так само пити спиртне і курити. Це дуже важливий момент підготовки, так як залишки їжі і рідина заважають огляду, що не тільки збільшить тривалість, але і може спотворювати результати.

Якщо ви користуєтеся знімними протезами, їх необхідно буде зняти перед процедурою.

Якщо планується ФГДС з прицільною біопсією, то після процедури потрібно вживати тільки прохолодну їжу, щоб виключити ймовірність розвитку кровотечі.

Як проводиться процедура ФГДС

виконують лікар-ендоскопіст і асистуюча медсестра. Перед введенням ендоскопа слизову глотки обробляють анестетиком, як правило, спреєм лідокаїну або його аналогів (при відсутності алергії на препарат). Потім пацієнта укладають на лівий бік із зігнутими ногами, ліва рука при цьому знаходиться під головою, права — уздовж тіла. Під голову підкладається вбирає серветка або рушник. Для забезпечення безпеки в ротову порожнину поміщають спеціальну капу, яка не дозволяє зімкнути губи під час дослідження, при цьому не можна розмовляти і ковтати слину.

Під час проведення процедури ФГДС дуже важливо слухати лікаря, не рухатися і постаратися максимально розслабитися — це зводить до мінімуму неприємні відчуття і тривалість дослідження.

Як правило, діагностична ФГДС займає від 5 до 15 хвилин, якщо процедура проводиться з лікувальною метою — до 30 хвилин.

Розшифровка результатів ФГДС видається відразу ж. Виняток — взяття біопсії, в цьому випадку діагноз буде після дослідження матеріалу.

Після процедури можливі тимчасові труднощі мови і ковтання, тому рекомендується виключити прийом їжі протягом двох годин.

ФГДС під наркозом

Існує ряд свідчень, при яких можливе проведення процедури під внутрішньовенною анестезією: підвищений больовий поріг, виражений блювотний рефлекс і психічні розлади, що не дозволяють проводити процедуру пацієнтам в стані неспання. Пацієнта вводять в наркоз на 15-20 хвилин і виконують всі необхідні маніпуляції.