Епоксидна ювелірна смола — застигле диво

Епоксидна смола — це з’єднання олігомерів, які після затвердіння перетворюються в пов’язаний полімер. Зовні вона нагадує рідку або в’язку речовину з високим ступенем прозорості. Незважаючи на візуальну схожість зі склом, цей матеріал дуже міцний: його майже неможливо розбити, хоча обробити спеціальним інструментом все ж можна.

5a561df4c6111c3d501053f2b6zxЕпоксидну смолу винайшов швейцарський хімік Кастан в 1936 році. З тих пір вона знайшла широке застосування в самих різних галузях — від електротехніки до будівництва. Затребувана вона і в ювелірній справі.

Ювелірна епоксидна смола: особливості

Епоксидна смола прекрасно підходить для створення прикрас. Її можна свердлити, обробляти або полірувати. Вага цього матеріалу мала (в два рази нижча, ніж у скла), а міцність — висока.

Ювелірна епоксидна смола відрізняється від інших її різновидів за рядом параметрів:

 

 • Консистенція — в’язка, а не рідка. Це дозволяє матеріалу застигати за гранично короткий час. Після кристалізації він не деформується, залишається прозорим, що надає широкі можливості для декорування.
 • Склад — безпечний для застосування. У промислових цілях використовується епоксидна смола, яка містить велику кількість токсичних компонентів. У ювелірній справі — «очищений» варіант, так як більша частина операцій виконується вручну.
 • Варто зазначити, що епоксидна смола для Resin Art добре піддається фарбуванню. Вона може бути не тільки прозорою, але і кольоровою — причому будь-якого відтінку, який тільки знадобиться.

Чи небезпечні прикраси з епоксидної смоли?

Незастигла смола — токсична, потенційно небезпечна речовина. При необережному поводженні вона може нашкодити здоров’ю. Але до споживача вона надходить уже в «застиглому» вигляді, а тому безпечна.

Потенційну небезпеку може представляти також промислове виробництво епоксидної смоли. При затвердінні в ній залишається незначна кількість розчинного залишку: якщо він не буде вимитий і потрапить всередину організму, то викличе токсичне отруєння. Але до прикрас цей ризик відношення не має.

Використовувати аксесуари з ювелірної епоксидної смоли за прямим призначенням безпечно. Проводити над ними домашні експерименти, намагатися розплавити або розчинити — ризиковано.

Застосування

Якісна ювелірна смола в Україні характеризується прекрасною адгезією. Вона добре скріплюється з іншими матеріалами і поверхнями, що дозволяє поєднувати її з різноманітним декором. Її застосовують для виготовлення:

 

 • кулонів;
 • підвісок;
 • кілець;
 • сережок;
 • браслетів;
 • брелоків;
 • запонок;
 • брошок.

Матеріал має високу текучість, легко заповнює будь-яку потрібну форму. У ювелірній справі для цього використовуються спеціальні заготовки: вони продаються в магазинах для декоративно-прикладної творчості або на ярмарках. Деякі вироби виготовляються і без таких заготовок — вони приймають потрібну форму самостійно.

Епоксидна смола прекрасно зберігає крихкі і ніжні елементи:

 

 • пелюстки;
 • квіти;
 • гілочки рослин;
 • засушених комах;
 • геометричні символи.

Протягом тривалого часу композиція буде зберігати свій первозданний вигляд.

Цікавий ефект дає поєднання ювелірної епоксидної смоли з деревом. Контраст двох текстур виходить вражаючим: гладка застигла смола і шорстка деревина.

Як носити?

Прикраси, в оформленні яких використовується ювелірна смола, потрібно носити окремо від інших ювелірних виробів. Допускається поєднання з класичними моделями із золота і срібла. Можна підібрати виріб з каменем того ж відтінку.

Прикраси з епоксидної смоли призначені для повсякденного носіння. Ця біжутерія, доречна в стилі кежуал і бохо: вона гармонійно поєднується з легким літнім сарафаном, пляжним одягом або тонкою шифоновою блузою.

Правила догляду

Зберігати прикраси з ювелірної епоксидної смоли потрібно особливо дбайливо: їх легко подряпати, а відновити зовнішній вигляд практично неможливо. Підберіть для них окремий тканинний мішечок або закрите відділення в скриньці. Сховайте від сонячного світла: від нього смола вигорає або змінює колір.

Якщо в оздобленні є металеві елементи — замки, петлі, застібки — уникайте попадання вологи. Не надягайте під час занять спортом, домашнього прибирання, прийняття ванни і душа. Наносьте косметику і парфуми до надягання прикраси.

Чистити прикраси можна м’якою тканиною — наприклад, фланеллю. Використовувати ацетон, спирт та інші засоби для видалення забруднень заборонено.