Двадцять перший тиждень вагітності: відчуття та ознаки

На двадцять першому тижні плід виглядає як маленька людина — його руки і ноги мають правильні пропорції, відбувається подальший розвиток органів травлення, а на язичку у маляти розвиваються смакові рецептори. Кишечник дитини вже достатньо зрілий і здатний переробляти невелику кількість навколоплідної рідини, яку він проковтує. Проходячи через травний тракт рідину, потрапляє безпосередньо в кишечник, де і обробляється. Майже всі поживні речовини продовжують надходити через плаценту з організму матері.

Без названия (11)На початку вагітності, червоні кров’яні тільця дитини, формуються з жовтого тіла материнської яйцеклітини, а на двадцять першому тижні плід вже настільки розвинений, що здатний формувати ці червоні тільця в печінці, селезінці і кістковому мозку. Крім цього поступово починають розвиватися і білі кров’яні клітини (лейкоцити). Дитина має 25-28 см в довжину і важить близько 350-390 гр.

Тазостегнові кістки майбутньої матусі постійно адаптуються до змін пов’язаних з вагітністю. З’єднання кісток тазу, в тому числі і лобковий симфіз, стають більш гнучкими. Протягом деякого часу відбуваються зміни у вагінальному секреті і цервікальній слизі. Обсяг вагінального секрету може бути великим, але це природна ознака, пов’язана з вагітністю. Продовжують збільшуватися груди, також може змінитися колір і розмір сосків. Вони стають більшими і темнішими. Це пов’язане з їх підготовкою до вироблення молока. Зміни кольору зникають після пологів.

В доповнення до раніше виникаючих хворобливих відчуттів в області спини і ніг можуть приєднатися більш неприємні симптоми — судоми нижніх кінцівок. Причини цього до кінця не з’ясовані, але найбільш імовірно, що це відбувається через велике навантаження на м’язи ніг. Найбільш часто прояв судом відбувається в нічний час і може бути дуже болючим. У такому випадку потрібно зігнути ногу і поворушити пальцями. Також можна вдатися до допомоги масажу, зробити його самостійно або попросити чоловіка.

Протягом другого триместру вагітності мама і дитина стрімко набирають вагу. Саме тому в другому триместрі вагітності необхідне збільшення калорій — приблизно від 200 до 300 ккал / день. Це необхідно для забезпечення правильної роботи щитовидної залози і прискорення основного обміну речовин. Варто звернути увагу на споживану їжу: потрібно уникати жирної їжі та продуктів, багатих вуглеводами. А їсти більше свіжих фруктів і овочів, м’яса і риби.

Під час вагітності повністю протипоказана вакцинація. У разі якщо вагітна жінка все ж контактувала з пацієнтами, що страждають від кору, краснухи або вітряної віспи, є велика ймовірність зараження, тому необхідно контролювати рівень антитіл у крові. Це дасть можливість визначити імунний статус жінки. При відсутності антитіл до збудників цих інфекцій, проводиться вакцинація імуноглобуліном. У випадку, коли справа доходить до контакту з хворим на туберкульоз вагітним жінкам проводять туберкулінову пробу і за її результатами призначають відповідне лікування, якщо таке можливо.

Незначна фізична активність і нескладні вправи можуть бути відмінним способом для підтримки гарної фігури, крім цього невеликі навантаження допоможуть знизити ризик розвитку симптомів, таких як варикозне розширення вен, надмірне збільшення ваги, болі в спині. Але до спорту варто підходити обережно оскільки, зв’язки під час вагітності стають в’ялими і крихкими. Отже, більш схильні до травм і поранень, так що найкращим вибором є йога, плавання або ходьба. Не заважає обговорити вид спорту і зі своїм лікарем.