Дитячі істерики та капризи: як з ними боротися?

Бажання — вимога — каприз — істерика. Ось він невеликий, але дуже значущий ланцюжок поведінки дитини. Незадоволене бажання перетікає у вимогу, не виконана вимога перевтілюється в каприз і так далі. Однак це зовсім не означає, що в цьому винні батьки, які не задовольняють бажання і не виконують вимоги дитини.

1-6Як правило, малюк бажає все і відразу: хоче іграшку, хоче додивитися телевізор, хоче піти гратися в свою кімнату, а не прибрати за собою зі столу і так далі. «Потурати» всім бажанням дитини на шкоду і собі, і самому малюкові. Як же знайти компроміс, як уникнути дитячих капризів та істерик, і як боротися із капризами дитини? Перш за все, необхідно зрозуміти причину капризу. Істерика — не завжди бажання дитини за всяку ціну добитися свого. Іноді причина капризів криється у фізіологічних станах: біль, слабкість, перевтома, відчуттям голоду, холоду, страху. Якщо ви методично перевірили кожен з цих пунктів, і жоден з них не підтвердився, то перед вами справжня дитяча істерика.

Також варто розуміти, що істерики — це, можна сказати, обов’язковий етап розвитку психіки дитини. Таким чином дитина перший час вирішує конфліктні ситуації, висловлює свою незгоду і обурення, намагається відстояти свою самостійність. При правильному вихованні і в міру дорослішання, істерики будуть траплятися все рідше і рідше, але необхідно бути готовим до них, зокрема, в пік дитячих істерик — вік від 2-х до 6-ти років.

Давайте розглянемо конкретний приклад: ситуацію в магазині. Дитині сподобалася іграшка, і вона просить у мами купити її. Скажіть дитині, що сьогодні ви не планували купувати іграшку. Безумовно, малюк попросить більш наполегливо. Наполягайте і ви на своєму, сказавши, що сьогодні не купите цю іграшку. Малюк, найімовірніше, почне вередувати, скаже, що ви його не любите і ніколи не купите йому іграшку. Заспокойте його, скажіть, що ви його дуже любите, розумієте, що він засмучений, запитайте, чи дійсно він хоче цю іграшку. На ствердну відповідь, дістаньте ручку і блокнот, скажіть малюку, що ви записуєте, що малюк хоче цю іграшку, щоб наступного разу, коли буде така можливість, ви купили її. Істерика відвернена, дитина задоволена, а мама зможе купити дитині хорошу іграшку на найближче свято.