Дитяча агресія і методи боротьби з нею

Дитяча агресія є найпростішим способом висловити незгоду з встановленими правилами, привернути увагу або отримати бажане. За своєю суттю це варіант маніпуляції батьками на шляху досягнення цілей.

fasphotographic - Как бороться с детской агрессией советы психологаВаріантів прояви агресії багато:

 

  • вербальна агресія (образливі слова, злі жарти, приниження);
  • фізична агресія (удари, штовхання, укуси).

Крім цих двох видів, часто зустрічаються випадки, коли агресія спрямована на самого себе. Такий прояв зустрічається в підлітковому віці.

Коли агресія заповнює життя дитини, головне завдання сім’ї навчити її справлятися з гнівом. Природно, в залежності від віку, агресія проявляється по-різному.

Від 0 до 1-го року

У цей період увага дитини концентрується на вивченні навколишнього світу всіма доступними способами. Часто дитина може вкусити або вдарити маму. Не треба відповідати їй подібним. Вона не розуміє, що мамі боляче. Дайте їй альтернативу — прорізувач. І ось вона вже кусає його, а не вас.

Від 1-го року до 3-х років

Головним етапом розвитку стає вміння ходити, а це розширює способи і можливості пізнання світу. Дитина вперше стикається з тим, що не з усіма речами можна гратися, а інші діти можуть відмовитися ділитися іграшками. Мовлення дитини нерозвинене і дитині складно пояснити, що вона хоче. Це злить малюка, а контролювати гнів він не вміє. В результаті виникають істерики і примхи. Батьки повинні навчити малюка спілкуватися з дітьми. Всі спроби вдарити повинні бути припинені, але робити це потрібно спокійно.

Від 3-х до 6-ти років

Як правило, більшість дітей в цьому віці йдуть в садок. Батьки вже не контролюють дитину 24 години на добу. Відчуваючи свободу, дитина дозволяє більш явно проявляти агресію — б’ється, псує речі. Батькам потрібно діяти швидко і рішуче — відводити з майданчика, припинити гру або покинути свято. Вчіть співчуттю. Розвивайте мовлення і розширюйте словниковий запас. Обов’язково запропонуйте альтернативні варіанти прояви гніву — побити боксерську грушу або м’ячик, рвати папір.

Від 7-ми до 12-ми років

Дитина вже ходить до школи, яка заповнює більшу частину її життя. Це несе великі навантаження на організм — психологічні та фізичні. У цьому віковому періоді починає з’являтися агресія, спрямована на самого себе. Подаруйте максимум тепла. Гуляйте, більше обіймайтеся, грайтеся. Розбирайте конфліктні ситуації, пропонуйте варіанти вирішення. Не перевантажуйте додатковими заняттями, залишайте дитині вільний час. Обов’язково хваліть. Навіть якщо здається, що немає приводу — знайдіть його.

Підліткова агресія

Багато хто скаже, що це найважчий період у становленні людини. І багато в чому матимуть рацію. Гормони, пріоритетна думка друзів, погіршення відносин з батьками створюють родючий ґрунт для агресії. Батькам в цей період потрібно докласти зусиль, щоб залишитися другом своїй дитині. Постійно нагадуйте їй як контролювати себе і свої емоції, любіть і, найголовніше, зберігайте спокій. Дитині зараз важче.