Дисплазія шийки матки і вагітність

Дисплазія епітелію шийки матки – досить поширене явище. Частіше за все вона розвивається у жінок репродуктивного віку, але може виникати впродовж усього життя. Дисплазія на останніх стадіях передує онкологічним процесам. А на ранніх стадіях лікується легше, після чого жінка може народжувати дітей.

Вкрай важливо відвідувати гінеколога раз на півроку. Професійні лікарі та якісні обстеження доступні у приватній клініці Пульс

Що таке дисплазія

В основі процесу дисплазії лежать зміни у клітинах базального епітелію. Це особливий шар, який вкриває поверхню шийки матки. Зміни в епітеліальних клітинах бувають різні, відповідно до цього розрізняють три стадії дисплазії:

 • Легку. Уражено лише поверхневі шари епітелію;
 • Середню. Процес переноситься на більш глибокі шари і тканини;
 • Тяжку. Характеризується атиповими змінами клітин, їх переродженням.

Дисплазія підступна тим, що вона практично не має симптомів. Ризик збільшується, якщо у жінки виявлено вірус папіломи людини (ВПЛ) – він є однією з поширених причин захворювання. 

Метод виявлення – огляд гінеколога, проведення цитологічних досліджень та кольпоскопії. При тяжкому ступені дисплазії вже необхідна консультація онколога.

Чи можна народжувати з дисплазією

Дисплазія легкої та середньої форми важкості не заважає народженню дитини. Донині не існує єдиної тактики ведення вагітних із процесами дисплазії. Багато досліджень вказують на те, що агресивне лікування (конізація) може призвести до передчасних пологів. Інші дослідження вказують на протилежні дані.

Фактом залишається те, що після пологів дисплазія регресує. Можливі причини цього явища:

 • травмування шийки та її тканин під час пологів. Епітелій відновлюється самостійно нормальними клітинами;
 • під час вагітності та пологів у шийці проходять інтенсивні зміни;
 • імунна система, що знижувала активність під час вагітності, повертається в норму та зупиняє розвиток ВПЛ.

Наразі, це лише теорії. Не варто прислухатися до порад: «Народиш, і все мине». Краще пройти обстеження ще на етапі планування і пролікувати захворювання, якщо його виявили.

Лікування

Лікування дисплазії на ранній стадії може бути медикаментозним. Терапія включає ряд вітамінів, мінералів та препаратів для відновлення епітелію. Але здебільшого для лікування дисплазії показане хірургічне втручання:

 • електрична ексцизія;
 • радіохвильове лікування;
 • холодова деструкція (кріодеструкція);
 • лазерна терапія;
 • холодно-ножова конізація (висічення).

На останніх патологічних стадіях може бути показана ампутація шийки матки.

Вагітність після лікування

Вагітніти після лікування дисплазії можливо. Бажано, витримати інтервал 6 місяців, але все залежить від стану шийки та методу проведеної терапії. Ускладнення вагітності можливі при агресивних операціях, наприклад конізації. Найменшу кількість ускладнень дають сучасні методи кріодеструкції, лазерної терапії та радіотерапії.

Звертайте увагу на своє жіноче здоров’я ще до вагітності. А якщо патологію виявили під час виношування, вона потребує особливого спостереження.