Абетка фітотерапії — властивості лікарських трав. Частина 8

МАТЕРИНКА. Прекрасна рослина, здавна оточена любов’ю і пошаною. Крім лікувальних властивостей, материнку наділяли здатністю захищати від чаклунства і чар.

265px-Fumaria_officinalis_001Скрибоній Ларг вживав у значних дозах як блювотний засіб; Гіппократ — при нервовому виснаженні, а також при легеневих і гемороїдальних захворюваннях. Аристотель, Діоскорид, Пліній рекомендували квіти і листя пити з вином проти всіляких укусів; настій —має протисудомну дію; ефірна олія — проти зубного болю, настій усередину — проти спазм і задишки, при застоях в крові; у вигляді ванн — від висипів; усю рослину — від золотухи; затримки менструацій. З медовою водою материнка застосовувалася від аконіту та інших отрут.

Пліч і Маттіолі застосовували як протисудомний засіб.

Напари — для ванн при різного роду ревматичних болях, нервових напругах, жовтяниці.

У польській та чеській фітотерапії — засіб, що активізує функції потових залоз, має сечогінну дію. Напари — очищувальний засіб.

РУТКА.  Як лікарський засіб перебуває в забутті.

Служила від іпохондрії і меланхолії. В Україні — від лихоманки. З успіхом застосовувалася при цинзі, туберкульозі, захворюваннях селезінки, проти солітера і різних шкірних захворювань.