Абетка фітотерапії — властивості лікарських трав. Частина 33

ЦИКОРІЙ. Існувало (майже всюди) повір’я, що корінь цикорію може зробити людину невидимою. Пізніше його наділили ще однією властивістю: викопаний в певний день (25 липня) і прив’язаний до ціпка, корінь захищає в дорозі від лиходійської кулі.

samuyu-poleznuyu-yagoduШИПШИНА. Незвичайно широко вживається в медицині. З неї роблять препарати, сиропи, що лікують запалення печінки і жовчного міхура. Настоянка із шкірок плодів шипшини рекомендується при запаленні сечового міхура, каменях і піску в нирках. При цьому шипшина не тільки допомагає розсмоктувати камені, але і добре діє як знеболювальний засіб.

Рослина містить майже весь набір вітамінів, але найбільше в ньому вітаміну С. Він регулює обмін речовин в організмі, підвищує опірність організму до захворювань. Особливо необхідний цей вітамін, коли набрякають ясна, і з них сочиться кров. Завдяки вітаміну С шипшина допомагає людині зміцніти після хвороби, підвищує працездатність. Крім того, вітаміни В2, K1, Р, А сприяють припиненню запальних процесів у шлунку, загоєнню виразок, опіків, ран, поліпшують функцію органів, нормалізують згортання крові, посилюють гостроту зору, допомагають при лікуванні атеросклерозу, недокрів’я. У шипшини є дубильні речовини, сапоніни, фітонциди, що значно підвищує лікувальну дію. Використовують також напари з листя і коріння. Перед вживанням плоди потрібно ретельно подрібнити.

Профілактично рекомендується пити вітамінні напої з шипшини навесні, коли відчувається брак свіжих овочів і фруктів, коли загострюються хронічні запальні процеси в організмі.

Справжня комора різних вітамінів, каротину, глюкози і фруктози, пектинових речовин, лимонної і яблучної кислот, ефірних олій. Різноманітностю та кількостю вітамінів ягоди шипшини обігнали багато рослини. Настоянки і відвари з шипшини, компонування їх з іншими травами, додавання в чай допомагають поповнити, а то й оновити запас вітамінів в організмі, попередити багато хвороб, а також лікувати їх.

А ось деякі лікувальні властивості шипшини, колись популярні в народі, а тепер, на жаль, забуті. Коріння шипшини використовують для ванн при паралічах, а також при дизентерії, хворобах нирок і жовчного міхура, гіпертонії. Гілочки і листя (відвари з них) знімають біль при радикуліті, шлункових коліках.