Абетка фітотерапії — властивості лікарських трав. Частина 32

ХРІН. Історики і етнографи, посилаючись на письмові джерела, стверджують, що у нас хрін вживали вже в XVI столітті, а деякі доводять, що його знали ще раніше. Але й понині хрін залишається королем наших городніх бактерицидів. За вмістом фітонцидів з ним може змагатися тільки цибуля. І використовують його не тільки як чудову приправу, але і як лікарську рослину з незвичайними здібностями.

цветы-цикламен-домашний-выращивание-цикламенаХрін чудовий засіб проти цинги, недокрів’я, циститу, жовтяниці. Всім відомо, що від вживанням хрону поліпшується апетит, діяльність кишечника. Однак при запальних процесах в шлунково-кишковому тракті, печінці та нирках вживання протипоказане.

Ефективно діє хрін як зміцнювальний засіб при фізичній та розумовій перевтомі. Вживання хрону покращує настрій, збуджує нервову систему, підвищує тонус, бадьорить.

У народі добре знали і протимікробну дію хрону. Промивали водним настоєм кореня застарілі рани і виразки. Соком з водою втамовували зубний біль лікували ангіну або просто освіжали ротову порожнину.

Хріном раніше користувалися замість гірчичників. Натирали його на тертці, загортали кашку в полотно і прикладали до болючих місць. Так лікували ревматизм, радикуліт, подагру, гнійничкові рани.

ЦИКЛАМЕН. В народі, як правило, не дуже охоче вдаються до допомоги отруйних рослин, керуючись досить простим спостереженням: чого не їсть худоба — негоже людині. В цикламені доза отруйних речовин, що перевищує 0,2 грама, викликає у людини блювоту, а от свині поїдають кореневища цикламена з превеликим задоволенням.

Цикламен вживається з обережністю при набряках в черевній порожнині і як засіб, що стимулює менструації (безумовний абортив).

Діоскорид зазначав: «Він викликає місячні, якщо його пити і прикладати». Теофраст зазначав: «Хороший при наривах, для прикладання до жіночих частинам і з медом до ран». Не втримався батько ботаніки і від деякої містики: «Корінь цикламена надягають, щоб прискорити пологи і вживають для любовного напою».

Оскільки в наш час є значно більш ефективні і абсолютно нешкідливі засоби — без цикламена поки можна цілком обійтися, залишивши його мирно виростати в квіткових горщиках або при нагоді пригостивши знайому свиню.