Абетка фітотерапії — властивості лікарських трав. Частина 3

Найбільш ефективні березові бруньки, які вживаються як жовчогінний засіб, при бронхітах і захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Спиртовий настій — натирання при міозитах, що погано гояться, потертостях, пролежнях, проти ревматизму і при пораненнях; всередину — сечогінний, від спазм у шлунку, проти гикавки.

vidy-trav-dlia-pohudeniyaДьоготь — при лишаях, екземах, проти геморою і раку. Входить до складу багатьох мазей. Олія з дьогтю — сечогінний засіб (всередину); зовнішньо — антисептичний засіб при виразках та висипах.

Чага здавна використовувалася при новоутвореннях шлунка, легенів, залоз. Відзначено активну протисклеротичну дію.

БОРЩІВНИК. Здавна в Болгарії і нині настій коренів борщівника вважається хорошим засобом від епілепсії.

На Поліссі листя борщівника були найдієвішим засобом проти ковтуна.

Використовується при порушеннях травлення, кишкових і шкірних захворюваннях.

ГЛІД. Наукова назва кратегус, грецькою мовою означає силу дії.

Напар квіток застосовують при серцевих захворюваннях, істерії, неврастенії, неврозах і на початку клімаксу.

Екстракти з плодів —при порушеннях серцевої діяльності. Квітки — необхідний компонент у сумішах при склерозі і гіпертонії.

БРІОНІЯ. Одна із знахарських рослин, з якою пов’язано чимало містики. Шарлатани, пропонуючи цей корінь, називали його женьшенем. Надміру довірливі платили здоров’ям: бріонія — отруйна.

Слід знати, що свіжий сік з коріння бріоні обпікає шкіру до бульбашок. Корінь бріоні зводить бородавки і молочні прищі, з вином — примушує розкриватися гнійничкам, з оцтом — розсмоктує пухлини селезінки; у вигляді пов’язки з вином виводить уламки кісток.