Абетка фітотерапії — властивості лікарських трав. Частина 29

СУМАХ. Теофраст стверджував: «Є в ньому лікарська речовина, звана тим же ім’ям: і вона часто виявляється при протиранні через сито».

tavolga00Товчені плоди — порошок темно-червоного кольору і кислого пряного смаку — служать на Сході приправою.

СЕЛЕРА. Рослина дуже багата на вітаміни, зокрема — білки, ефірну олію, каротин. Як пряна добавка додає їжі особливий смак. Корисна всім. Активізує фізичну та розумову працездатність, діяльність шлунково-кишкового тракту, ефективний засіб при запорах.

СМОРОДИНА ЧОРНА. Надзвичайно багата на вітаміни і різні корисні мікроелементи ягода. На зиму добре мати в будинку протерту смородину з цукром, сік з неї, просто сушені ягоди. Рекомендується вживати її для поповнення вітамінного запасу, і при сильних простудах, при хворобах всіх внутрішніх органів. Дуже корисно до різних трав’яних відварів додавати молоді листочки чорної смородини. Вони покращують смакові якості напоїв, підвищують їх лікувальні дії.

ТАВОЛГА. Досить призабута лікарська рослина, до допомоги якої народна фітотерапія вдавалася при складних захворюваннях.

Відвар з коренів, порошок з сухих квітів, настій з коренів і кореневищ, свіжі корені (жувати, ковтаючи слину) — застосовувалися від водобоязні. Зовнішньо — оцтовим настоєм кореня або кореневищ обмивали рани після укусу гадюки або скаженої собаки; на рани — розрізаний свіжий корінь.

Вважалася дуже ефективною від ревматизму, подагри, водянки; при високій температурі. Відрізняється сильною протигарячковою дією. Сечогінний засіб. З великим успіхом застосовувалася Таволга проти венеричних захворювань та при запаленні передміхурової залози.