Абетка фітотерапії — властивості лікарських трав. Частина 23

ПАСЛІН. Про використання пасльону солодко-гіркого (відомого у нас бур’яну) знаходяться вказівки ще у Цельса і Діоскорида. Авіценна стверджував: «Паслін лікує від розірваної пухлини сльозового міхура»; «Якщо рослину розтовкти і робити лікарську пов’язку, лікує від головного болю і розсмоктує пухлини біля основи вуха, а також пухлини «оболонок мозку». Одночасно великий лікар попереджав, що передозування пасльоном викликає божевілля.

paslіn-receptiНародна фітотерапія застосовувала екстракт при водянці, жовтяниці, сифілісі, ракових виразках, твердих наростах на кістках, захворюваннях шкіри. Відхаркувальний і сечогінний, а також протиглисний засіб.

Картопля — теж паслін. В Європу привезли іспанці: конкістадор Гонсало Хіменес де Косада виявив її в Південній Америці (1537 рік).

З часом народна медицина придивилася до колишнього «чертового яблука», спочатку випробувавши терту сиру картоплю від опіків. Потім картоплю стала незамінним засобом при шкірних захворюваннях, сверблячих екземах — листя і молоді пагони. В кінці XIX століття народні лікарі почали вживати картоплю при невралгії і ревматичних болях; сік — особливо рожевої картоплі — при диспепсії, виразковій хворобі шлунка. До речі, Авіценна — втім, без прямих вказівок на картоплю — нагадує про цілющі властивості крохмалю: «Він зарубцьовує виразки і покращує їх стан». Не забув цілитель і про красунь: «З шафраном крохмаль на веснянки, і зведе».