Абетка фітотерапії — властивості лікарських трав. Частина 20

ЖИВОКІСТ. У Стародавньому Єгипті — священнА рослина. Жерці Ізіди несли його гілки, а в свята і сама статуя Ізіди прикрашалася цією рослиною.

7786289Здавна застосовувався проти отрут.

Народна назва — живокіст — вказує на величезне значення, яке надавалося кореню живокосту при лікуванні різних переломів, вивихів, ударів. Зі свіжих коренів — мазь при тромбофлебітах; дивовижна дія при гангрені!

Відвар коренів — при пародонтозі, гнійних запаленнях тканин, фурункульозі, ранах, які важко заживають. Порошок з кореня з вином вгамовує кровотечі у жінок; з материнкою — від болю і кровотеч у шлунку.

В Англії живокіст знаходить застосування при виразковій хворобі шлунка. У Болгарії — при початковій стадії туберкульозу, при туберкульозі кишечника. Стимулює ріст клітин, регенерацію тканин.

ОМЕЛА. Надприродною силою наділяли омелу римляни. У героїчній епопеї Вергілія стверджується, що Еней відчинив підземні брами золотою рутою — омелою.

У багатьох народів омела — символ щастя. Без неї немислимий Новий рік у Великобританії; посилаючи близьким і друзям новорічний привіт, англійці приєднують гілочку омели. Культ омели — в глибинах північних легенд, кельтських та ірландських саг.

У давнину омела вважалася універсальним засобом. З молитвами зрізали її золотим серпом (ні в якому разі не голою рукою, а тим більше — не залізом).

Гіппократ рекомендував (серед інших захворювань) при епілепсії, істерії, запамороченнях.

У народній фітотерапії омела призначається при атеросклерозі з підвищеним тиском і пов’язаними з ним головними болями; від спондиліту, нервових припадків — водний відвар. При епілептичних припадках — плоди. Листя і плоди зовнішньо — при пухлинах лімфатичних вузлів. Вважається, що омела запобігає склерозу. Кнайп стверджував, що настій омели нешкідливий і всього одна чашка настою може зупинити кровотечу, народними цілителями успішно випробуваний рідкий екстракт омели при легеневих і носових кровотечах.

Очищений екстракт у вигляді ін’єкційного розчину випробуваний у Польщі як цитологічний засіб, при неоперабельних злоякісних новоутвореннях.

Народні знавці вважають особливо цінною омелу, що виростає на дубах, — треба вважати, не без підстав.

Термін життя гнізда омели — 40 років.