Абетка фітотерапії — властивості лікарських трав. Частина 12

АҐРУС. Використовують зрілі ягоди і недостиглі. Зрілі -для вживання у свіжому і переробленому вигляді, недостиглі — для приготування компотів, джемів. Аґрус має широке застосування. Рекомендується його вживати при захворюваннях печінки, нирок, при недокрів’ї. Він активізує фізичну та розумову працездатність. Сприяє нормалізації діяльності шлунково-кишкового тракту.

kuvsunka_krasota_vodoemaКРУШИНА. Як лікарський засіб з незапам’ятних часів відома в Індії та Китаї.

В середині століття вона вживалася у великій кількості в Європі, замінюючи занадто дорогий в той час ревінь.

Зважаючи на те, що в свіжої корі містяться отруйні речовини, вживати її можна не раніше, ніж після одно-дворічного зберігання або після прогрівання протягом години при температурі 100 градусів. Застосовується при хронічних запорах, хворобах печінки і геморої.

Відвар кори крушини рекомендується також при дуже інтенсивних менструаціях і при лихоманці. Ягоди — при водянці. Гамбурзький лікар Грумбрехт, використовуючи досвід народної фітотерапії, з успіхом застосовував крушину при гемороїдальних станах.

ЛАТАТТЯ. Прекрасна біла квітка найдосконаліших форм, яка так бездумно знищується «любителями» природи, через що потрапила на сторінки Червоної книги.

Гален іноді називав її водяною капустою.

Авіценна з великим успіхом застосовував корінь латаття від пухлин селезінки, а насіння і коріння — від виразок. Він також вказував: «Допомагає при полюціях і зменшує пристрасть. Насіння її сильніше в усіх відношеннях і навіть зупиняє місячні».

Лікувальні властивості латаття сьогодні геть забуті.

Здавна застосовувалося в Київській Русі при гонореї. Ошпарені або обпалені місця обкладалися листям латаття.