Абетка фітотерапії — властивості лікарських трав. Частина 11

КОПИТНЯК. За часів Авіценни вважався цілющим засобом суто китайського походження; учений акцентував: «Коріння — найбільш корисне, що в ньому є». Допомагає при запаленні сідничного нерва, особливості його настій. Від водянки. Збільшує кількість насіння (чоловічого).

490-24-s-01У народі зілля знайшло вживання при стенокардії, істерії, підвищеної чутливості; зовнішньо — кореневище — при глухоті і паралічі. Слід зазначити, що, як показують факти, передозування в деяких делікатних ситуаціях (незалежно від статі) призводить до досить сумних наслідків: тут один з небагатьох випадків несподіваної побічної дії, в цілому таке не властиве лікарським рослинам.

ДЕРЕН. Плоди цього чагарника або невеликого дерева вживають в сирому і переробленому вигляді. Вони багаті цукрами, органічними кислотами, вітамінами, макро — і мікроелементами.

У народі відомий як ранозагоювальний засіб. Використовують його при різних інфекціях. Вважають, що кизил активізує розумову діяльність, корисний при важкій фізичній роботі, при стомленні.

КРОПИВА. Рослина цю вживали в їжу давним-давно. Дуже корисно готувати з додаванням кропиви зелені борщі, каші, салати (тонізуючий і вітамінний засіб). Вживання кропиви сприяє збільшенню гемоглобіну і червоних тілець, насиченню організму необхідними для життєдіяльності рідкісними мінеральними солями, органічними сполуками, кислотами, поліпшенню обміну речовин, діяльності серцево-судинної системи і дихальних шляхів, зменшенню проявів атеросклерозу. Також вживається при хронічних запальних захворюваннях нирок, хворобах печінки, жовчного міхура.

Кропива, зокрема, вживається при фурункульозі, хронічних захворюваннях шкіри, жіночих статевих органів. В народі вона широко відома як кровоспинний, знезаражуючий засіб. Рослина багата на вітаміни С, А, К, дубильні речовини фітонцидами, мурашину кислоту, залізо і т. д.

Сильні лікувальні властивості мають свіжий сік і свіже листя кропиви. Наприклад, стеблами жалять тіло при ревматизмі (волоски проникають в шкіру, ламаються, і на хворі місця потрапляє мурашина кислота). Свіжий сік, розведений водою, п’ють не тільки під час кровотеч, при розладі травлення, а також при відкладенні солей у суглобах. Свіже листя кропиви запарюють окропом і миють голову при випаданні волосся, появі лупи.

Від вживання страв з кропивою у породіль виділяється більше молока, послаблюється дія токсикозу під час вагітності. Корисно додавати кропиву і в їжу для дітей. Вона попереджає розвиток хвороб дихальних шляхів, застуди, якими так часто страждають діти.