3D-моделювання: старт для початківців

Людство давно на шляху з матеріального світу в цифровий, хайп навколо метаверс лише показав очевидність тренду. Не дивно, що 3D-моделювання стає популярнішим — а хтось повинен створювати об’єкти нової реальності! Але тривимірне моделювання — не тільки про віртуальні світи, сфера його застосування ще ширша і цікавіша.

Лікбез з 3D-моделювання

Що це

3D-моделювання – розділ комп’ютерної графіки, присвячений створенню тривимірних візуальних об’єктів за допомогою профільного програмного забезпечення — записатись на курсы компьютерной графики можна за посиланням. Простими словами, у спеціальних програмах робляться об’ємні картинки.

Для чого потрібно

  • Індустрія розваг. 3D-моделювання застосовується у фільмах, для створення анімації та відеоігор. Ну і, звичайно, яке без цього облаштування метавсесвітів?
  • Створення прототипів. Сучасну 3D-графіку важко відрізнити від фото, тому за її допомогою можна створювати ефектні презентації проектів для клієнтів, партнерів та інвесторів. Наприклад, її використовують для візуалізації будівель та інтер’єрів, для моделювання результатів пластичних операцій.
  • Виробництво. Деталі, прикраси і навіть медичні протези — все, що буде втілено в реальному світі, може бути змодельовано, а потім надруковано на 3D-принтері або зроблено на іншому пристрої.

Два методи моделювання та їх суть

Підходи настільки відрізняються, що фахівець з моделювання персонажів для ігор може ніколи не відкривати жодної САПР-програми (системи автоматизованого проектування). Хоча мова все про те ж 3D-моделювання.

Полігональне моделювання

Суть методу в тому, що моделі створюються за допомогою полігонів — поверхонь, що задаються точками. Крапки можна рухати, тим самим формуючи модель, орієнтуючись на зовнішній вигляд та інтуїцію. Це більшою мірою творча робота, тут часто немає прив’язки до реальних одиниць виміру.

Метод часто використовується, якщо об’єкт, що моделюється, не вийде за межі екрана, тобто не буде відтворений в реальному світі. Так, наприклад, створюються ігрові та мультиплікаційні персонажі.

Створювати високоточні віртуальні об’єкти за допомогою даного методу складно, адже процес нагадує ліплення з пластиліну, але на комп’ютері. Але його також можна використовувати для проектування речей, для яких у виробництві не важлива висока точність та дотримання розмірів.

Моделювання у САПРах

САПР або CAD (Computer-Aided Design) — програма, де моделі задаються формулами, а не полігонами. Це дозволяє досягати точності до часток міліметра, тому метод широко використовується для проектування моделей, які не лише вийдуть за межі екрана, але й підуть у масове виробництво. Наприклад, для створення моделей деталей, які будуть відлиті на заводі, автомобілях, двигунах, будівлях, меблях, літаках.